Ozon - bezlitosny zabójca bakterii. O antybakteryjnych właściwościach ozonu słów kilka

W Akademii Ozonowej stale uwypuklamy najważniejsze zalety stosowania ozonu. Tym razem na tapetę bierzemy jego antybakteryjne właściwości. Na jakie bakterie działa ozon i dlaczego jest tak skuteczny? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym artykule.

Nasza Akademia to pierwsze źródło ozonowej wiedzy. Wśród wielu ciekawych artykułów z ozonem w tle, znajdziecie szereg przydatnych informacji, które pomogą Wam lepiej zrozumieć, czym się zajmujemy. Serdecznie zapraszamy do stałego zaglądania na naszą stronę. Tymczasem, poznajcie najbardziej bezlitosnego zabójcę bakterii - ozon.

Bakterie i wirusy na celowniku

Ozon swoje bakteriobójcze właściwości osiąga przy stężeniu wynoszącym ok. 13 μg/dm3. Już w 1890 r. odkryto, że gaz ten niszczy ponad 90 proc. różnych rodzajów bakterii - gronkowce, paciorkowce, enterokoki, P.aeruginosa czy E.coli. Ale to nie wszystko... Ozon bez problemu radzi sobie z większością wirusów (m.in. SARS, Polio, ECHO, Coxsackie, HV1, HV2, HAV, HBV), glonów, pierwotniaków, pleśni i innych grzybów.

Co ważne, ozon rozkłada również wszystkie toksyny przez nie produkowane, dzięki czemu jego skuteczność jest niemal zabójcza. Nic dziwnego, że ozon wykorzystywany jest w bardzo wielu branżach.

W jaki sposób ozon zabija bakterie?

Choć z pewnością nie będzie to łatwe, postaramy się Wam krótko i jak najprościej wyłożyć, jak ozon eliminuje bakterie. Do dzieła.

Podczas silnego utleniania, dochodzi do rozerwania ściany komórkowej, co umożliwia dalsze wnikanie ozonu w nienasycone kwasy tłuszczowe, znajdujące się w błonie komórkowej bakterii. Podczas peroksydacji nieodwracalnie zmieniają się właściwości fizyczne błon komórkowych, inicjując ich depolaryzację i hamując aktywność enzymów błonowych oraz białek transportowych, co skutkuje natychmiastową śmiercią bakterii.

Ozon w akcji

Ze względu na swoje bakteriobójcze właściwości sprawdza się na wielu płaszczyznach. Nic dziwnego, że wykorzystują go firmy kosmetyczne, sprzątające i farmaceutyczne. Ponadto ma również szerokie zastosowanie w medycynie.

Ozon napotykając na rozmaite zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Tym samym świetnie nadaje się do odświeżania przestrzeni wewnątrz domów, mieszkań czy miejsc użytku publicznego. Ponadto sprawdza się przy odgrzybianiu źle wentylowanych, zawilgotniałych pomieszczeń, gdzie rozwinęły się bakterie i pleśń.

Niektóre firmy kosmetyczne, wykorzystują ozon w kosmetykach w postaci oliwy ozonowanej, co świetnie wspomaga leczenie różnych chorób skórnych.

Z kolei w medycynie ozonoterapia pomaga przy wielu przypadłościach, w których główną rolę odgrywają bakterie. I tak np. ozon świetnie sprawdzi się w leczeniu boreliozy, bowiem pobudza wytwarzanie białych krwinek i zakłóca metabolizm komórek bakteryjnych, poprzez hamowanie i blokowanie działania enzymów litycznych odpowiedzialnych za rozkład komórki. W skrócie ozon przenika przez błonę komórkową i doprowadza do unicestwienia bakterii boreliozy.

Jak widzicie, ozon to naprawdę bezlitosny zabójca bakterii, który subtelnie dba o czystość, wspomaga zdrowie i urodę. Mamy nadzieję, że i tym razem nasz artykuł zaspokoił Waszą ciekawość.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.